Как да обезопасим дома за малко дете ?
Сигурността вкъщи
Много родители не си дават сметка колко опасен може да е един обикновен дом, докато детето не навлезе в опасната възраст, когато изследва всичко наоколо – и изведнъж домът ви се оказва къщата на ужасите със сто и едно неща, които могат да го наранят!
За какво да внимавате, когато обезопасявате дома си срещу инциденти?
Контакти
Изглежда очевидно, но много хора ги пропускат. Съвременните контакти често са конструирани така, че пръстите на детето не могат да бръкнат вътре, но не подценявайте изобретателността на детето: може да му хрумне да бръкне с нещо вътре. Можете да ги обезопасите със специални предпазители, които ги закриват, или да включите нещо за постоянно в тях (изберете щепсел, който се вади трудно). И разбира се, освен обезопасяването, е много по-важно да научите детето, че няма нужда да пипа контакта.
Шкафове и чекмеджета, в които не искате да има достъп
В магазините за детски стоки и онлайн се продават разнообразни пластмасови обезопасяващи приспособления, които държат вратичките на шкафовете затворени и недостъпни. Много родители дават на детето ‘негово’ чекмедже или шкаф, пълни с безопасни предмети – дървени лъжици, пластмасови фунии, цедки и т.н. истински домакински неща, които то може да пипа и да си играе.
Ъгли
Във всеки дом има неочаквано много ъгли, които могат да са потенциално опасни за малкото човече: на секции, ниски маси, шкафчета и т.н. Ако мебелите не позволяват пренареждане така, че да са безопасни, можете да помислите за гумени предпазители за ъгли. Те се лепят за мебелите и ъгълът спира да е остър (а също така на следващ етап заедно с обезопасителите за шкафове и чекмеджета предоставят дълги минути забавление на детето, докато ги отлепя или се мъчи да ги отвори).
Врати
Ако имате врати у дома, които могат да се затръшнат или детето да затвори само, и които да затиснат пръстите му, изрежете от пенополистирол или вземете готов предпазител за врата. Тогава тя никога няма да може да се затвори неочаквано. Ако тепърва ремонтирате жилището си и подготвяте стаята за бебето, обърнете внимание на вратата - добре е тя да се отваря отвътре-навън, така че да няма възможност детето да се затвори вътре или да я залости с нещо така, че вие да нямате достъп до него.
Котлони и фурни
Много детски ръчички са се опарили на горещата врата на печката или на котлона. Можете да пускате само задните по-далечни котлони, да сте винаги там, когато работи, да инвестирате в специален предпазен борд, да местите някаква дребна мебел пред печката, ако не можете постоянно да я пазите, и най-важното, също както с контактите, още от самото начало да учите детето в никой случай да не пипа печката, даже когато не работи.
Прозорци и тераси
Ако живеете на по-висок от втория етаж и прозорците ви се отварят лесно или на терасата има лесен достъп, помислете как да ги обезопасите най-ефикасно. С предпазител за прозорци, който да не позволява да се отворят повече от няколко сантиметра за проветрение, със стабилна мрежа за вратата на терасата, която да не позволява на малкото човече да излезе навън, или с преградна решетка.
...и накрая, всичко друго, за което се сетите във вашия дом. Слезте на нивото на детето: на четири крака пролазете цялата си къща и я вижте през неговите очи. Без да е нужно да се вманиачавате, на първо време, докато детето ви още се учи кое може, а кое е забранена територия, ще имате нужда освен от очи и на гърба си, от малко допълнително внимание в превръщането на дома в безопасно място.